Jamie Dornan'ı sevmek için 20 neden

Biz onu 2009 sezonundaki Calvin Klein reklamlarında, "Golden Torso" ismini hak eden heykelsi vücudu ve delici bakışlarıyla tanıdık. Sonra Marie Antoinette'teki Axel von Fersen rolüyle gördük... Keira Knightley'le bir geçmişi olduğunu biliyorduk ama o aralar pek umursamadık. Bir süre, Hugo Boss, Dior Homme, Armani, Aquascutum, Bvlgari ve H&M gibi markaların reklamlarında standartların üstündeki yakışıklılığıyla boy gösterdi. Ona olan asıl takıntımız ise Fifty Shades of Grey'de oynayacağı kesinleşince başladı.

Kuzey İrlanda'da doğan Jamie Dornan, jinekolog babası, hemşire annesi ve iki ablasıyla büyüdü. 16 yaşındayken annesini kanser yüzünden kaybeden, ergenlik çağlarında rugby oyuncusu olmayı hayal eden Dornan, "Sons of Jim" adlı müzik grubuyla başladığı kariyerine modellikle devam etti. Sofia Coppola'nın yönettiği Marie Antoinette sayesinde sinemayla tanışan Dornan'ın IMDB hesabı bugüne kadar birkaç kısa film, Once Upon A Time, New Worlds ve ikinci sezonu yakın zamanda biten BBC yapımı The Fall (bunu ayrı bir başlıkta incelemek gerek) gibi dizilerden ibaretti.

Fifty Shades of Grey için seçildiği açıklandığında "Bu mu yani Christian Grey?" diyerek burun kıvıranlar, ilk fragmandan sonra tükürdüklerini yaladılar tabii ki. Sakalsız hali biraz fazla bebek suratlı olsa da, gri gözleri, seksi bakışları ve olağanüstü vücuduyla gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu. Bu sayede onu daha yakından tanımaya başlayan kitle için, Jamie'nin Amelia Warner'la evli olması, bir kız çocukları olması bile önem taşımıyordu. O bir anda Hollywood'un en çok arzulanan erkeği oluvermişti! Peki biz Jamie'yi neden seviyoruz?

1- Giyim zevki

Sanırız burada model olmasının avantajı devreye giriyor. Genç yaşlardan itibaren setlerde yaşayan ve kıyafetlerle haşır neşir olan biri olduğundan mıdır bilinmez, kırmızı halı haricinde de onu kusursuz stiliyle görüyoruz.

 

2- Aile sevgisi

Eşi Amelia Warner ve kızı onun her şeyi. Ailesini seven bunu söylemekten çekinmeyen bir erkekten daha tatlı ne olabilir ki?

Telefonda son çektiğin fotoğraf neydi?

- Kızımın fotoğrafıydı, günde yaklaşık bin fotoğrafını çekiyorum. 

Asla yanından ayıramayacağın, her zaman yanına aldığın şey nedir?

- Eşim.

 

3- Güzel sesi

Evet, uzun bir kariyeri ve birkaç albümü yok. Hatta Youtube’da bulabildiğimiz tek canlı kaydı da bu ama sesini sevmek için tek nedenimiz olabilir.

-> Sons of Jim - Fairytale (Videonun embed özelliği kullanıcı tarafından kapatıldığı için ancak böyle paylaşabiliyoruz)

 

4- Irish aksanı

Bütün videolarını izlemek, yüzünü görmesek de sesini duymak istiyoruz! Scottish aksanıyla Fifty Shades of Grey okumasına da 10 puan.

 

5- Kendisiyle dalga geçmesi

Yaklaşık bir yıl önce katıldığı Graham Norton Show’da, parmak ucunda yürüdüğünü söyledi hatta söylemekle kalmayıp canlı olarak gösterdi. Yıllarca modellik yapmasına rağmen, bu yüzden hiç defileye çıkmamış. Kendisine gülebilen insanlar her zaman favorimizdir!

 

6- Fazla sevimli olması

Geçen hafta yeniden katıldığı Graham Norton Show’da komik bir sürpriz onu bekliyordu. Pasta tasarımcısı Rose’un yaptığı devasa boyuttaki Christian Grey pastası! Jamie’nin tepkisi ise muhteşem, “Neden böyle bir şey yaptığınızı sorabilir miyim?” 2:31’de başlıyor.

 

7- The Fall’daki harika oyunculuğu

Kabul edelim, Fifty Shades of Grey gibi bir filmde kimse ondan Oscar’lık bir performans beklemiyor. 2013’te başlayan The Fall’daki Paul Spector rolüyle ise döktürüyor. Televizyon dünyasının en yakışıklı seri katilleri diye bir liste varsa, rahatlıkla ilk sırada yer alabilir.

 

8- Gülümsemesi

Burada fazla söze gerek görmüyor, erimeden önce diğer maddeye geçiyoruz.

 

Jamie_Dornan

Jamie_Dornan

 

9- Sofar Sounds’a evini açması

Dünyanın farklı şehirlerinde, evlerde düzenlenen (hatta 1 yıldır Türkiye’de de yapılan) konser serisi Sofar Sounds 2009’da New York ve Londra’da başlamıştı. İlk konserlerden birine ev sahipliği yapan isim kimdi dersiniz? Evet, doğru tahmin. (Fotoğraf temsili, onun evinden değil, NY'ta Sofar Sounds konseri yapılan başka bir ev)

 

10- Eğlenceli olması

Onu Twitter’da takip etmelisiniz. İşte birkaç neden:

 

* Usher, Beyonce ve Paris Hilton'un toplamda 19 parfümü varmış. Dostum, kokuyor olmalılar.

Altın Küre Kırmızı halıda ben. #stil

 

11- Romantik bir aşık olması

2005’te Jamie Dornan’dan ayrılan Keira Knightley onun kalbini öyle kırmış ki, Jamie o zamanı anlatırken “Hayatımın en acı verici dönemiydi” demişti. “I can see your fancy friends trying to steal your innocence… You’re so weak around them” dizeleriyle, Keira’ya şarkı bile yazan Jamie “Şarkıyı söylediğimde çok acıtıyor çünkü birbirimize çok aşıktık” demişti.

Neyse ki Amelia Warner’la kalbini onaran Jamie, gerçek aşkı bulmuş gibi görünüyor. Hem düğünü hem de 5 hafta süren balayıyla da kıskançlık duygularımızı açığa çıkarıyor. Düşünsenize, üstü açık bir Mustang’le Kuzey Amerika’yı turlamış, tüm gün yiyip içip, masa tenisi oynamış, sarmaş dolaş zaman geçirmişler. Yeni evlenecek olanlar varsa, bu balayı fikrini bir kenara not alsın.

 

12- Nazik olması

Fifty Shades of Grey’deki seks sahnelerinden önce Dakota’dan özür dileyen ve sonrasında bornozunu verip onun rahatlaması için yalnız bırakan Dornan, hem gerçek bir profesyonel hem de çok nazik olduğunu kanıtlıyor.

 

13- Kırmızı halı şıklığı

Mümkünse bütün ödül törenlerine katılsın, kırmızı halıya renk getirsin!

 

14- Her zaman haklı olması

* Tasarımcı mağazalarında çalışanların %99'u neden müşterilerinden daha iyi olduklarını düşünüyorlar ki? 

* Bu işin "ama"sı yok, kapalı bir mekanda gözlük takıyorsan ve kör değilsen, aptalsın.

* İnsanlar garip.

* Benimle ilk kez iletişime geçmiyorsanız, mesajın sonunda adınızı yazmanıza gerek yok. 

* Bir kadın şarkıcı hakkında bir şey okuduğumda ondan hep "diva" olarak bahsediyorlar. Çok sıkıcı. Gazeteciler, lütfen yeni bir sözcük bulun.

 

15- Destekleyici olması

Babasının yeni çıkan kitabını ya da arkadaşının albümünü paylaşarak onlara destek veriyor. Ne kadar tatlı!

My Dad's written a book. If you're a woman, or happen to know a woman, you should buy it. http://t.co/R2lUKuE234

— Jamie Dornan (@JamieDornan) September 3, 2013

Babam bir kitap yazdı. Kadınsanız ya da bir tanıdığınız varsa, bunu almalısınız. 

 

16-En kötü anlarda bile çekici görünmesi

Yani, bundan daha kötü ne olabilir ki?

 

17- Yardımsever olması

Ice Bucket Challenge’a Jamie de kayıtsız kalmamıştı. En yakın arkadaşlarından biri olan Eddie Redmayne’le birlikte bir kova suyu başından aşağı dökenler kervanına o da katılmıştı. Bunun haricinde, sosyal sorumluluk farklı sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor. 

 

18- Güzel müzikten anlaması

 KT Tunstall, Bob Dylan, Neil Young, Crosby Stills, Van Morrison, Nick Drake gibi müzisyenleri seviyor.

If you only buy your music from supermarkets, you don't really like music

— Jamie Dornan (@JamieDornan) January 25, 2012

* Sadece marketten müzik alıyorsanız, gerçekten müziği sevmiyorsunuz demektir.

* Grinin Elli Tonu albümünde en sevdiğin şarkı hangisi?

- Ellie Goulding - Love Me Like You Do

 

19- Editör potansiyeli olması

İyi giyinmesinin yanı sıra, size stil önerisi verebilir.

If you're not Johnny Depp, or you don't own a motorcycle, please do not tuck your jeans into big black boots. I promise you it looks bad.

— Jamie Dornan (@JamieDornan) February 5, 2012

* Eğer Johnny Depp değilseniz ya da motosikletiniz yoksa, lütfen jean'inizi kocaman siyah botlarınızın içine sokmayın. Emin olun çok kötü görünüyor.

 

20- Saç ve sakalda altın orana sahip olması

Etrafın uzun sakallı hipster’lardan geçilmediği ülkemizde, saç ve sakal konusunda örnek gösterilmesi gereken biri varsa o da Jamie’dir. Sinekkaydı olun demiyoruz ama şu sakal olayını da dozunda bırakmak gerek. Jamie’nin saç modeli ve sakal uzunluğu her erkeğe yakışabilecek cinsten.

 

Son olarak;

“Sevgi anlaşmak değildir, nedensiz de sevilir” diyenleri de Jamie’den seçmelerle baş başa bırakıyoruz.

 

 

 

 

 

Manolya Fikri