Biz Prens George’un Kısa Pantolonlu Halini Biliriz

Britanya tahtının 3 numaralı varisi Prens George, Noel için saray yetkilileri tarafından yayınlanan fotoğraflarıyla görenlere “şu kraliyetin bebeği bile bir başka oluyor” dedirtti. Bu, önümüzdeki Nisan ayında kardeşini karşılamaya hazırlanan al yanaklı prensimiz George Alexander Louis’in tek çocuk olarak geçirdiği son Noel olacak.

 

Fotoğraflarda 20. yüzyılın ilk yarısında oğlan çocuklarının vazgeçilmezi olan kısa pantolon ve uzun çorap ikilisiyle dosta düşmana “memlekete retro gelecekse biz getiririz” mesajı veren George, kazağıyla da bir trend başlatmışa benziyor. Cath Kidston imzalı ve saray muhafızı figürleriyle süslü kazak bir süre önce tükenmiş olsa da, marka yetkilileri aşırı talep nedeniyle ürünü en kısa zamanda yeniden satışa çıkarmayı düşündüklerini açıkladı.

Bir de ufak not: çocuklar oyun oynarken sık sık düştüklerinden, tekstilin çok daha pahalı olduğu eski yıllarda pantolonların dizleri yırtılmasın diye anne babalar çocuklarına normal pantolon yerine diz üstünde biten kısa pantolonları, uzun çorapla giydirmeyi tercih ediyorlardı. Oğlan çocukları genelde ilkokulun bittiği seneye kadar kısa pantolon giyip, ortaokulda uzun ütülü pantolona geçiş yapıyorlardı. Türkçede sıkça kullandığımız “kısa pantolonlu halini bilirim” lafı da buradan geliyor.