Yeni Klasikler

“Her kadının dolabında bulunması gerekenler” listelerinde yıllardır küçük siyah elbise, blazer ceket ve siyah topuklu ayakkabılar başı çeker durur ama işler hala öyle mi gerçekten? Yeni klasiklere yer açma zamanı geldi: ilk olarak gelip geçici gibi baktığımız bu parçalar birkaç sezondur dolaplarımızdaki güçlü konumlarından ödün vermeyerek moda dünyasına uzun süre demir atacaklarını müjdelediler bile.

Kesik üstler

Muhtemelen nereye sokuşturacağımızı bilemediğimiz uzun üstlerden sıkıldığımızdan, kısa üstlere hemen kucak açtık. Yıllarca jean'in belini yukarıya çekiştirdikten sonra coşkuyla karşıladığımız bir başka gelişme olan yüksek belli pantolonlarla harika durmalarının yanında, 90’lar çocuklarına yaşattıkları nostalji faktörü de paha biçilmez tabii. Büstiyer, kazak, ceket veya bluz; hepsini kısa kesmek istiyoruz!

Fermuarlı streç üst, 44.99 TL, Mango. Çiçek desenli kısa tişört, €21.43, Lavish Alice (Asos). Pul işlemeli kısa ceket, 269.95 TL, Zara. Işıltılı kısa üst, £48.00, Topshop

Gösterişli Kolyeler

Kolyelerin gittikçe büyümesi, aksesuar dünyasında devrim yaratan Shorouk’un bize hediyesi oldu desek kimseye haksızlık etmiş olmayız sanırız. Penye tişörtten gece elbisesine kadar her parçayı canlandırıp seviye atlatma yeteneğine sahip bu kolyeler hepimize “bugüne kadar neredeydin” dedirtti.

Kristalli kolye, 69.95, Zara. Zincir motifli kolye, Koton. Çiçekli kolye, 69.95, H&M. Püskül detaylı boncuk kolye, 49.95 TL.

Renkli Topuklular

Siyah ayakkabının kurtarıcı olduğu günler geride kaldı, düz ve sade bir kıyafeti parlak renkli topuklularla aniden parlatabileceğimizi fark ettiğimizden beri pek geri dönmek istemiyoruz. Bir de, Carrie Bradshaw’un büyük hatırı var.

Platform detaylı deri ayakkabı, 139.95 tl, Zara. Suni deri sandalet, 55 TL, H&M. Sim kaplamalı deri ayakkabı, €385, J.Crew (Net-A-Porter). Burnu açık süet bot, 2.145 TL, Gianvito Rossi (Beymen).

Küçük Beyaz Elbise

Küçük siyah elbiselerimizle gittikçe daha “görünmez” hissetmeye başlamadık mı? Eskiden romantik birer yaz klasiği olarak gördüğümüz minik beyaz elbiseleri son yıllarda çok daha farklı yorumlarıyla kış koleksiyonlarında da sıklıkla görüyoruz. Küçük siyah elbisesinin tahtını emin adımlarla sallamaya devam ederken biz de “zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü” sözlerine kulağımızı tıkıyor ve küçük beyaz elbiselerimizi üzerimize geçiriyoruz. 

Dokulu kolsuz elbise, 55 TL, H&M. Omzu pilili elbise, 64.99 TL, Mango. Kontrast yakalı elbise, 99.95 TL, TRF. Asimetrik etekli elbise, €45.72, Asos.

Desenli Pantolon

Hangi kesim veya desende olurlarsa olsunlar! Etkileyicilik faktörü gayet yüksek olan desenli pantolonlar farklı desenleri çarpıştırmak veya düz bir üstle birleştirip günü kurtarmak için mükemmel. Onları da hiçbir yere bırakmaya niyetimiz yok.

Puantiye desenli jakar pantolon, 96 TL, İpekyol. Şal desenli pantolon, 99.95 TL, Zara. Nergis desenli gabardin pantolon, €610, Miu Miu (Net-A-Porter). Yüksel belli ekose pantolon, 297 TL, Beymen Collection.