Cinderella Beyaz Perdede, Biz Alışverişte

Masalların çocukken psikolojimizde açtığı yaralar tam kapanmaya yüz tuttu derken, şimdi de Cinderella’nın 2015 baharında gösterime girecek olan beyaz perde uyarlamasını beklemeye başladık. Yönetmenliğini İnglilz sinema ve tiyatro efsanesi Kenneth Branagh’ın üstlendiği filmde Cinderella’yı Downton Abbey’nin Lady Rose’u olarak tanıdığımız Lily James, kötü kalpli üvey annesini de Cate Blanchett canlandırıyor. Külkedimizin baloya gitmesi engellendiğinde peri annesi olarak yardıma yetişense Helena Bonham Carter oluyor.

Önümüzdeki sene Oscar’larda görsel kategorilerin iddialı adaylarından olmasına kesin gözüyle baktığımız filmin kostümlerini tasarlayan Oscar ödüllü Sandy Powell, masal zamansız da olsa 19. yüzyıl tarzını 1940’lar ve 50’ler silüetleriyle yeniden yorumlamayı tercih etmiş. Cinderella’nın meşhur balo elbisesinin eteği yaklaşık 15 kat açık mavi, turkuaz ve lavanta renkli tülü üst üste ekleyerek yaratılmış. Swarovski’yle işbirliği sonucunda yaratılan ayakkabısıysa gerçek kristalden yapılma.

Ailenizden bir çocuğu götürme bahanesiyle izleyebileceğiniz filmin kostümleri karşısında muhtemelen kıskançlıktan çatlayacağınız için, teselli bulmanıza yönelik birkaç parça seçtik.

Malumunuz, cam ayakkabıyla yürümek biraz rahatsız oluyor. Şeffaf PVC veya simli modellerle de hiç değilse ufak ölçekli bir Avrupa krallığının veliaht prensini ikna edebileceğinizi düşünüyoruz.

Taş işlemeli ışıltılı stiletto, €24.29, New Look (Asos)

“Işıltı güzel de, hiç öyle takılıp düşmek, ayakkabıyı ardımda bırakmak, prens tarafından ülke çapında aranmakla falan uğraşamam” derseniz, düz seçeneklere de yönelebilirsiniz.

Sivri burunlu sim kaplı babet, 79.95 TL, Zara

Ama uçuk mavi bir prenses elbisesi giymiyorsanız Külkedisi olduğunuza o prensi biz bile inandıramayız.

Taş işlemeli jakarlı balo elbisesi, 349.90 TL, Forever New

Baloya hazırsınız, şimdi de ulaşım sorununa çözüm bulma zamanı. Evde fare bulundurmuyorsanız, bu fare figürlü clutch ata dönüşür mü denemeye değer diye düşünüyoruz. Veya metrobüs de kullanabilirsiniz.

Fare figürlü clutch, €366, Charlotte Olympia (Net-A-Porter)

Tabi her kızın hayali prenses olmak olacak diye bir kural yok. Her türlü sinsilik, kötülük ve gıybet sizden soruluyorsa (veya her aklı başında insan gibi Cate Blanchett’i Lily James’e tercih ediyorsanız) zengin mücevher renkleri, lüks dokular ve gösterişli süluetlerle bir üvey anne edasına bürünüp Külkedisi’ne haddini de bildirebilirsiniz.

Vintage kimono elbise, 230 TL, St. Michael (AU Vintage)

Ceket, 99.99 TL, Jus de Pommes (Modagram)